6431414 | 03-6426994 | רח' אחימאיר 13, רמת אביב ג', ת”א

הסבר על השתלת שיניים

מדוע אני צריך השתלות?

היתרון העיקרי המושג משיניים הנתמכות על ידי שתלים הוא היכולת ללעוס ולתפקד בצורה טובה. מחקרים העריכו כי יכולת הלעיסה של מתרפאים נושאי תותבות שלמות (מחוסרי שיניים) היה כ-20% מהכוח שהיה מופעל על ידי שינים טבעיות ,לו היו קיימות. אותם המתרפאים,לאחר שקיבלו שיניים הנתמכות על ידי שתלים,יכולת הלעיסה שלהם עלתה עד ל- 95% מהכוח של המשנן טבעי !! כלומר, יש החזרה מלאה של פונקציית הלעיסה. מחוסרי שיניים נושאי תותבות ,לא תמיד זקוקים לתמיכת על ידי מספר רב של שתלים כדי ליהנות משיקום הפה על גבי שתלים. ניתן להשתמש בשתלים מעטים יחסית, ובכך להגדיל את יכולת התפקוד והביטחון של האדם. בעוד שהיתרונות התפקודיים הם מובנים מעליהם, היתרונות הקוסמטיים והפסיכולוגיים בהחזרת השיניים הם חשובים באותה מידה, ולפעמים אף יותר מלעיסה…. נוסף ליתרונות התפקודיים ,שיחזור השיניים על גבי שתלים יכול לשפר את ההערכה העצמית. אובדן שיניים מתבטא לעיתים תכופות גם במראה "מזדקן" של הפנים והשפתיים וגם בהרגשה פסיכולוגית של "זיקנה". מצב זה יכול לגרום לקשיים נפשיים ואובדן הביטחון העצמי, ושתלים יכולים להחזיר את הביטחון והרגשת הצעירות

.

האם אני מתאים לביצוע השתלות שיניים?

נדירים הם המקרים בהם לא ניתן לבצע השתלות מסיבות רפואיות . גיל כרונולוגי לבדו אינו מגבלה לביצוע של השתלת שיניים,.וגם מתרפאים מבוגרים מאד (אפילו בשנות התשעים לחייהם) יכולים ליהנות מיתרונות השתלים, במיוחד לאור העובדה שהם בדרך- כלל אילו שזקוקים להם הכי הרבה. אולם, קיימים מצבים רפואיים שמעלים את הסיכון לקליטה תקינה של השתלים כמו עישון, סכרת לא מאוזנת, אוסטאופורוזיס לא-מטופלת. בכל מקרה, לצורך בירור נוסף לפני ההשתלות , יתכן והרופא המנתח ימליץ להתייעץ ,ראשית ,עם רופא המשפחה או הרופא המטפל בהקשר למגבלות הרפואיות שלך.לעיתים, כאשר חסר עצם להשתלות, יש צורך בהשתלת עצם או הרמת סינוס יחד עם או לפני השתלים.

תהליך האבחון הראשוני לצורך השתלת שיניים

אם החלטת לשקול אפשרות של השתלות שיניים, רצוי שאת החלק הניתוחי יבצע רופא-מומחה לחניכיים (פריודונט) או כירורג – התמחות הכוללת ידע נרחב בתחום השתלים. השתלים מהווים בעצם את "היסודות" לטיפול השיקומי, ולכן חשוב כי גם הרופא המשקם יהיה מעורב בשלב התכנוני, ולא רק הרופא המנתח. על הרופאים לקבוע את הקשיים הקיימים הקשורים במצב הפה, ולהעריך את צורת השיקום הרצויה לאותו מטופל. לאחר קביעת הטיפול הרצוי, הרופא המנתח יכול להכין תוכנית כירורגית להשתלה. אותו צוות ילווה אותך לאורך כל התהליך, כולל המעקב ארוך-הטווח אחר השתלים.זכרו ,הצוות המטפל יבחר ראשית את סוג השיקום המועדף על ידך ואחר כך יבדוק האם העדפותיך ניתנות לביצוע על ידי בדיקת הממצאים הקליניים והרנטגניים שבפיך. רק לאחר שיבחרו אמצעי השיקום הסופי, ניתן להמשיך בטיפול ההשתלות – "סוף מעשה במחשבה תחילה".צילומי רנטגן לצורך השתלות שיניים :הצוות המטפל יזדקק לתצלומי רנטגן מסוגים שונים על מנת לסייע בתכנון ההשתלה. ישנם צילומים שונים המתאימים לכך. במקרים פשוטים מאוד, מספיק צילום הנעשה במרפאה יחד עם בדיקה קלינית. לעתים יש צורך בצילום פנוראמי ולעתים יש צורך בטומוגרפיה ממוחשבת (CT).

כמה ניתוחים צריך? כמה זמן להמתין?

השיטה הקלאסית והידועה של התהליך הניתוחי מתבצעת בדרך כלל בשני שלבים, שלב ההשתלה ושלב החשיפה, עם תקופה ממוצעת של בין 3-6 חודשים בין שלב לשלב. זו תקופת החיבור לעצם הנקראת "אוסאואינטגרציה", בה השתל נמצא במנוחה ובתהליכי קליטה. כיום ,יש נטייה לקצר את זמן ההמתנה בין שלב הניתוח לבין שלב השיקום. תהליך זה נמצא בשלב מחקרי, ואכן הדיווחים מעודדים ,אך עדיין רצוי להימנע מלקצר את התהליך שלא לצורך – למנוע סיכון מיותר לכישלון.שיטה נוספת (המתאימה לשתלים בעצם "חזקה" יחסית) היא הניתוח בשלב אחד. בשיטה זו אנו "חוסכים" את ניתוח החשיפה, והשתל בולט מעט מאד מעל החניכיים בזמן הריפוי. גם שיטה זו הוכחה כמוצלחת במקרים המתאימים."העמסה מיידית" של השתלים, כלומר שימוש בתותבת או בגשר מיידית על השתלים לאחר ניתוח ההשתלה – הוא פתרון מצויין למקרים המתאימים לכך. אבל, ללא תכנון נכון, שיטה זו יכולה להביא לכישלון חרוץ של השתלים ! החיבור בין השתלים לעצם זהו תהליך ביולוגי ארוך ורגיש של חיבור השתל לעצם, והעמסה מיידית של שתלים במקרים לא מתאימים עלולה לגרום לחיבור זה להיפגע.

איך מתבצע ניתוח השתלה?

הניתוח מתבצע במרפאה הרגילה. אך בתנאים הקרובים לחדר ניתוח סטרילי. ההשתלה היא ניתוח הרגיש ביותר לזיהום וחשוב ביותר שהציוד, החומרים ואזור הניתוח יהיו סטריליים. כשעה לפני ההשתלה נהוג ליטול כדורים נוגדי כאב ואנטיביוטיקה במינון גבוה, סמוך לפני שמתחילים בתהליך הכירורגי, על מנת למנוע כאב וזיהום. לאחר מכן מבוצע אלחוש מקומי "להרדים" את אזור הניתוח. מקרים בהם זקוקים להרדמה כללית הופכים לנדירים יותר ויותר, גם במקרים מורכבים יותר.המטופל מכוסה בכסויים סטריליים ואיזור הפה עובר חיטוי. לאחר מכן מתבצע חתך דרך הרקמה העוטפת את העצם בלסת (חניכיים), השתלים מוחדרים אל עצם הלסת, ולאחר מכן נתפר איזור הניתוח. במקרים מסויימים ניתן לבצע את הניתוח ללא חתך ותפרים – בהכנסה ישירה של השתלים אל הלסת דרך הרקמה, אבל לא כל מקרה מתאים לכ, ודרשו לכך נסיון רב מצד המנתח .לאחר מתן הוראות "תעשה ואל תעשה" לימים הקרובים, מה מותר ומה אסור, המטופל משוחרר לביתו.

בניגוד לדעה הרווחת, תופעות הלוואי אחרי השתלה אינן קשות. בדרך כלל התופעות מינימליות ביותר ! יתכן ויש יש מעט נפיחות ומעט כאב ותו לא. ככל שניתוח היה מורכב יותר, צפויות יותר תופעות לוואי. לעיתים יש גם שינוי צבע בעור עקב שטף דם מקומי (צבע כחול-ירוק המשתנה לצהבהב). הנפיחות חולפת בדרך כלל אחרי שלושה ימים עד שבוע, ושינויי הצבע , אם ישנם, מתקיימים עוד כשבוע לערך. כמובן יש לנהוג על פי הוראות הרופא. יש להקפיד על כלכלה רכה ולא חמה לתקופה מוגבלת (מיום עד מספר ימים), לקחת תרופות שנרשמו, כולל משככי כאבים בשעת הצורך, ולא להפריז במאמצים בימים הסמוכים לניתוח. פרט לזאת – אין מגבלות מיוחדות.

תקופת הקליטה של השתלים

שלב זה אורך בדרך כלל כ- 2 עד 6 חודשים, ולפעמים אף יותר, מעת ההשתלה. בתקופה זו, יש לבא לביקורות בלבד אצל הרופא, על מנת לוודא כי שלב זה מתנהל באופן תקין. במידה השתלים תוכננו בשיטת שני השלבים, יש לבצע חשיפה של השתלים בתום תקופת הקליטה. זהו תהליך כירורגי קצר ביותר בו נעשה חתך קטן באזור הניתוח הקודם בכדי לחשוף ולהחליף את הברגים הסוגרים את פתח השתלים בחלקים אחרים, ארוכים יותר, המבצבצים אל חלל הפה. בשלב זה תועבר לטיפולו של הרופא המשקם ויחל תהליך השחזור של השיניים על גבי השתלים

האם השתלות -שיניים מצליחות?

ההצלחה הגבוהה של ניתוחי השתלת שיניים איננה עוד מוטלת בספק, ועד היום יצאו לאור מאות פרסומים מדעיים שהראו רמת הצלחה גבוהה ביותר (למעלה מ95% !). אבל כמו בכל טיפול רפואי, יש סיכון לכישלון של ההשתלה, שלשמחתנו הוא נמוך ביותר. במקרה ונכשלת פעולת ההשתלה, בדרך כלל גם ניתן לחזור עליה עם סכויי הצלחה גבוהים. יש לזכור כי שתלים נכשלים יותר במעשנים ובאנשים עם מצבים בריאותיים לא מטופלים. עם הזמן, עלתה רמת הדרישות של הציבור משתלים דנטאליים, וישנה דרישה לפרוצדורות מורכבות יותר, בהם בעבר לא היינו מבצעים השתלה, למשל השתלות במקומות שבהם יש חוסר עצם רב. עם דרישות אלו, עלתה גם מורכבות הטיפול ופותחו טכניקות כירורגיות מיוחדות, עם הצלחה יפה ביותר. יש לזכור כי ככל שהטיפול מורכב יותר הוא דורש ידיים מיומנות יותר, ורמת הסיבוכים גבוהה מטיפול פשוט.

לפני אחרי
implant 1 pre implant 1 post

האם יש ומה הסיכונים בניתוחי השתלה?

כמו בכל ניתוח, יש סיכונים מסוימים ניתוחי השתלה, עקב קירבה לאזורים רגישים בלסת. לפני פרוט הסיכונים, יש לציין שרמת הסיכון נמוכה ביותר, ותכנון נכון של המקרה על ידי המנתח, תוך שימוש באמצעי הדמיה מתאימים, כגון CT, מורידים את הסיכון לרמה זעירה. הסיכונים כוללים:

1. פגיעה בעצב הלסת התחתונה. עצב זה מוליך מסרים עצביים (תחושה) לאורך כל השיניים של אותו הצד בלסת התחתונה ושל אזור הסנטר עד לקו האמצע. במידה והעצב נפגע תוך כדי קידוח, יתכן והעצב יפסיק לתפקד באופן זמני או קבוע. התחושה מתבטאת בתחושה הדומה לזריקת ההרדמה של רופא שיניים באזור השפה התחתונה או ליד הסנטר. מניעה של הפגיעה: תכנון קפדני על ידי הרופא המנתח, תצלומי רנטגן מתאימים ומנתח מיומן הם ערובה לכך שפגיעה כזו בעצב תהיה נדירה ביותר. כיום,בעזרת ההדמיות ה – CT אפשר להגיע לרמת אבחון טובה ביותר לגבי מיקום העצב ומהלכו בלסת.

2. אזור ההשתלה והשתל עלול להזדהם בזמן הניתוח, ולגרום לכישלון בתהליך הקליטה. מניעה: שימוש באמצעי זהירות קפדניים לפני וזמן הניתוח כמו סביבת עבודה סטרילית ושימוש באנטיביוטיקה מניעתית.

3. חדירה אל חלל הסינוס: בלסת עליונה באזור האחורי, שתל ארוך מדי עלול לחדור אל חלל הסינוס , חדירה כזו בדרך כלל מסתיימת ללא בעיות, אך יכולה גם לגרום לבעיות כמו דלקת בסינוס. מניעה: תכנון קפדני על ידי הרופא המנתח בעזרת תצלומי רנטגן מתאימים, כולל CT מונעים חדירה כזו.

מספר עובדות חשובות:

השתלים צריכים להיות מבוצעים בתנאים אופטימאליים של שדה כירורגי סטרילי וכיסוי אנטיביוטי למניעת זיהום. תנאים אלו מורידים באופן דרסטי את הסיכון לחוסר קליטה וסיבוכים. השתלים הם אחת הפרוצדורות הרפואיות עם אחוז הצלחה גבוה ביותר, כ- 96%. אבל, כ 4% מהשתלים אינם נקלטים מסיבות לא ידועות. במקרה והשתל לא ניקלט, ניתן לחזור על פעולת ההשתלה, עם סיכוי מצוין לקליטה מחודשת של השתל. מחלות כרוניות, כמו סוכרת לא-מאוזנת, עלולות לגרום לבעיות רפוי כלליות, כולל קליטת השתל.

עישון בתקופת הרפוי של השתל נמצא כגורם לעלייה בחוסר קליטה של שתלים. אנו ממליצים להפסיק לעשן כ-שבועיים לפני ההשתלה. אם ברצונך לחזור לעשן, מומלץ לעשות זאת לא לפני סיום תהליך הקליטה של השתלים. במידה ואין ברצונך או ביכולתך לחדול לעשן, מומלץ לפחות להוריד את הכמות ל"מינימום ההכרחי". יש לזכור כי עישון בתקופת הרפוי מגביר את סכויי הכישלון.

כמו בכל ניתוח, ישנו סיכוי קטן לסיבוכים שעלולים לקרות, למרות כל אמצעי הזהירות שננקטו. הסיבוכים העקריים שדווחו בניתוחים מסוג זה הם זיהום,פגיעה עצבית (בשתלים בלסת תחתונה) העלולה לגרום לפגיעה בתחושת השפה, ופגיעה בסינוס בלסת עליונה. אנו נוקטים את כל אמצעי הזהירות הדרושים למנוע סיבוכים: ביצוע CT מיועד לביצוע מדידות מדוייקות ולמנוע פגיעה עיצבית או פגיעה בסינוס; שימוש בשדה סטרילי ופרוטוקול אנטיביוטי לפני ואחרי הניתוח מיועד למנוע זיהום.

לסיכום: השתלים הם אלטרנטיבה מצוינת לשיניים חסרות. ההצלחה היא באחוזים גבוהים ביותר, ותוכל/י ליהנות משיניים בריאות ויפות.

מה עליך לעשות?

  1. לאכול לפני ההשתלה ארוחה קלה.
  2. לקחת מנה ראשונית מוגדלת של אנטיביוטיקה, על פי הוראות הרופא, כחצי שעה לפני ההשתלה.
  3. לקחת את האנטיביוטיקה למשך מספר ימים לאחר הניתוח, על פי ההוראות שניתנו במרשם.
  4. לקחת כדורים נגד כאב על פי הצורך בכמות המצוינת במרשם.
  5. החל מ -48 שעות לאחר הניתוח, לשטוף את הפה בתמיסת חטוי (המכילה 0.2% כלורהקסידין – "תרודנט", "קורסודיל" "מדידנט" ועוד ) בוקר וערב, למשך 60 שניות (להשתמש בשעון!) לפחות לשבועיים או יותר (על פי ההוראות).
  6. לאכול מספר ימים אוכל רך בלבד.
  7. לחזור להוצאת תפרים וביקורות. מומלץ בחום לא לעשן.

בהצלחה !!!!