השתלות עצם

מהי השתלת עצם?

בעשור האחרון התפתח שטח השתלות השיניים, וזאת על מנת לאפשר לכל אדם ליהנות משיניים טובות ונאות. התפתחות זאת כוללת מציאת פתרונות למקרים שאין מספיק עצם להתקנת שתלים, על ידי פרוצדורות של השתלת עצם.

מי זקוק להשתלת עצם?

השתלת עצם מיועדת למצבים בהם לא ניתן לבצע שתלים עקב חוסר עצם. חוסר העצם יכול לנבוע מסיבות שונות כמו דלקת סביב השן שגרמה לספיגת העצם, מחלת חניכיים, חוסר מולד של שיניים, אובדן השיניים לפני זמן רב, קירבת רכס העצם לסינוס המקסילארי (הרמת סינוס) ועוד.

מהו התהליך של השתלת עצם?

השתלת עצם מאפשרת להוסיף עצם במקום בו היא חסרה, כשלב מקדים או בו זמנית עם ביצוע השתלים. ישנן שיטות הקליניות שונות שנועדו להשגת מטרה זו, כולל השתלת עצם ממקור עצמי של אותו מטופל, או בעצם המופקת ממקור חיצוני (מבנק עצם). העצם המושתלת יכולה להיות בצורת "גוש" או גרגירים, ולאחר השתלתה במקום המיועד יש לכסותה בממברנה מגינה. נתן לשחזר את העצם הן בצורה "אופקית", כאשר עובי הלסת דורש הרחבה כתוצאה מהיות הלסת דקה מדי, או באופן "אנכי" (ורטיקלי) כאשר הגובה האנכי של הלסת אינו מאפשר ביצוע שתלים באורך מתאים. במקרים רבים של חוסר עצם באזור שיניים טוחנות עליונות, הדבר נובע מקרבת חלל הפה לסינוס המקסילארי, ואז יש צורך בפרוצדורה של "עיבוי רצפת הסינוס" (הרמת סינוס).

איזה צילומים צריך?

לצורך התכנון, הצוות המטפל יזדקק לתצלומי רנטגן מסוגים שונים על מנת לסייע בתכנון השתל העצם. ישנם צילומים שונים המתאימים לכך. לעיתים, במקרים פשוטים מאוד, מספיק צילום הנעשה במרפאה יחד עם בדיקה קלינית. בדרך כלל יש צורך בטומוגרפיה ממוחשבת (CT).

האם אפשר לבצע שתלים והשתלת עצם בניתוח אחד?

לעיתים ניתן לבצע את השתלים ובניית עצם בו זמנית. הגורם העיקרי הקובע אפשרות זו הוא האם ניתן לייצב את השתל בצורה טובה בזמן הניתוח גם בחוסר העצם. כמו כן קובעת גם כמות העצם הקיימת באתר ההשתלה וכמות העצם החסרה,ואיכות העצם באתר ההשתלה והעצם המושתלת.

האם השתלות העצם מצליחות?

בידיים מיומנות, אחוז ההצלחה של פרוצדורות השתלת העצם גבוה ביותר. יש לזכור כי פרוצדורות השתלת העצם דורשות רכישת מיומנויות קליניות מיוחדות ורמת ביצוע גבוהה מהרופא המטפל. מיומנויות אלו נרכשות לאורך שנים של לימוד רק בהתמחויות ברפואת חניכיים (פריודונטיה) וכירורגיה, ולא בקורסים קצרים, וכן דורשות ניסיון כירורגי רב.

ישנם גורמים העוזרים להצלחת פרוצדורות ההשתלה – כגון שמירה קפדנית על ניקיון הפה והשיניים, שמירה על הוראות הרופא, לקיחת תרופות למניעת זיהום לפני ואחרי התהליך. גורמים המפריעים להצלחת ההשתלה, ועלולים לגרום לכישלונה המלא או החלקי הם בעיקר עישון, מחלות כרוניות לא מאוזנות (כגון סכרת), והפעלת לחץ על מקום ההשתלה (כגון תותבת הלוחצת על המקום). גם גיל הוא גורם משפיע – באנשים צעירים יותר יכולת בניית העצם טובה יותר- אך השתלות העצם נמצאו מוצלחות גם באנשים מבוגרים, רק שתהליך הקליטה ארוך יותר במספר חודשים.

כמה זמן להמתין?

לאחר השתלת עצם מומלץ להמתין לפני המשך הטיפול  בין 5  ל – 9  חודשים – תלוי כמה עצם חסר ובאיזה מימד.  זו התקופה הביולוגית בה העצם עוברת התבגרות ושחלוף ובונה את עצמה למימדים החדשים.

ניתוח השתלת העצם

הניתוח מתבצע במרפאה, בחדר שעבר התאמה לניתוחים, ובתנאים סטריליים מלאים. ההשתלה היא ניתוח הרגיש ביותר לזיהום וחשוב ביותר שהציוד, החומרים ואזור הניתוח יהיו סטריליים.  כשעה לפני ההשתלה נהוג ליטול כדורים נוגדי כאב ואנטיביוטיקה  במינון גבוה ממש לפני שמתחילים בתהליך הכירורגי, על מנת למנוע כאב וזיהום.  לאחר מכן מבוצע אלחוש מקומי "להרדים" את אזור הניתוח. במקרים נרחבים מאוד, או לפי בקשת המטופל, ניתן לבצע את הניתוח בסדציה (הרדמה) בעזרת רופא מרדים.

המטופל מכוסה בכסויים סטריליים ואיזור הפה עובר חיטוי.  לאחר מכן מתבצע התהליך הכירורגי של ההשתלה, כולל תפירת אזור הניתוח. המטופל נח מעט בחדר ההמתנה עם חבישה של אזור הניתוח, על מנת להקטין את הנפיחות של המקום.לאחר מתן הוראות "תעשה ואל תעשה" לימים הקרובים, מה מותר ומה אסור, המטופל משוחרר לביתו.

מה מותר ומה אסור?

בניגוד לדעה הרווחת, תופעות הלוואי אחרי השתלת עצם אינן קשות. בדרך כלל יש נפיחות במקום הניתוח,  ולעיתים יש כאב מסויים במסך ימים מספר – אך הכאב ניתן להפחתה משמעותית על ידי מתן תרופות לפני ואחרי הניתוח. ככל שניתוח היה מורכב יותר, צפויות יותר תופעות לוואי.   לעיתים יש גם שינוי צבע בעור עקב שטף דם מקומי (צבע כחול-ירוק המשתנה לצהבהב).  הנפיחות חולפת בדרך כלל אחרי שלושה ימים עד שבוע, ושינויי הצבע , אם ישנם, מתקיימים עוד כשבוע לערך. כמובן יש לנהוג על פי הוראות הרופא.  יש להקפיד על כלכלה רכה ולא חמה לתקופה מוגבלת (מיום עד מספר ימים),  לקחת תרופות שנרשמו, כולל משככי כאבים בשעת הצורך, ולא להפריז במאמצים בימים הסמוכים לניתוח.  פרט לזאת – אין מגבלות מיוחדות.

מספר עובדות חשובות:

השתלת העצם צריכה להיות מבוצעת בתנאים אופטימאליים של שדה כירורגי סטרילי וכיסוי אנטיביוטי למניעת זיהום.  תנאים אלו מורידים באופן דרסטי את הסיכון לחוסר קליטה וסיבוכים. אך יש לזכור שיש אחוז קטן של כישלונות.  הסיבה העיקרית לכישלון היא זיהום, וגם  מחלות כרוניות, כמו סוכרת לא-מאוזנת, עלולות לגרום לבעיות רפוי כלליות, כולל קליטת העצם.

עישון בתקופת הרפוי נמצא כגורם מרכזי בסיבוכים.  אנו ממליצים להפסיק לעשן כ-שבועיים לפני ההשתלה.  אם ברצונך לחזור לעשן, מומלץ לעשות זאת לא לפני סיום תהליך הקליטה.  במידה ואין ברצונך או ביכולתך לחדול לעשן, מומלץ לפחות להוריד את הכמות ל"מינימום ההכרחי".  יש לזכור כי עישון בתקופת הרפוי מגביר את סכויי הכישלון.

מה עליך לעשות?

  1. לאכול לפני ההשתלה ארוחה קלה.
  2. לקחת מנה ראשונית מוגדלת של אנטיביוטיקה, על פי הוראות הרופא, כחצי שעה לפני ההשתלה.
  3. לקחת את האנטיביוטיקה למשך מספר ימים לאחר הניתוח, על פי ההוראות שניתנו במרשם.
  4. לקחת כדורים נגד כאב על פי הצורך בכמות המצוינת במרשם.
  5. החל מ – 36 עד 48 שעות לאחר הניתוח, לשטוף את הפה בתמיסת חיטוי (המכילה 0.2% כלורהקסידין – "תרודנט", "קורסודיל" "מדידנט" ועוד )  בוקר וערב,  למשך 60 שניות (להשתמש בשעון!) לפחות לשבועיים או יותר (על פי ההוראות).
  6. לאכול מספר ימים אוכל רך בלבד.
  7. לחזור להוצאת תפרים וביקורות.
  8. מומלץ בחום  לא לעשן.

בהצלחה !!!!